POROVNANIE BANKOVÝCH FONDOV A ETF
Každý kto má pozná vie, že som analytický typ. Pre Vás to znamená, že Vám viem zanalyzovať fondy do hĺbky čo Vám prinesie nižšie náklady a vyšší výnos. Nakoľko sa riadim heslom: "Daj klientovi to, čo by si dal aj sám sebe." Viem, že niektoré firmy sa chvália, že majú analytikov na centrále ale to nie je ono, nakoľko daný analytik nesedí priamo s Vami, nepozná Vaše potreby, ciele, preto sa analýzam venujem radšej ja priamo. V tomto článku porovnám riešenia investícií bánk voči etf, máte sa na čo tešiť. Vopred upozorňujem, že článok bude dosť číselný avšak vysvetlím ho ľudskou rečou.

Viacero ľudí si môže myslieť, že ak investuje cez banku, banka je tá, ktorá spravuje peniaze pri investíciách. To však nie je pravda, lebo podľa zákona banka slúži na úschovu peňazí (ľudskou rečou poskytovanie osobných účtov a sporení) a na poskytovanie úverov a hypotekárnych úverov. Inštitúcia, ktorá Vám spravuje peniaze ak investujete cez banku teda nie je banka ale investičná správcovská spoločnosť danej banky. Napríklad Slovenská sporiteľna má Erste asset management, Vúb má Eurizon, Tatra banka má Tatra asset management, UniCredit bank spolupracuje s Amundi. Top svetové investičné správcovské spoločnosti sú Blackrock, Vanguard a SPDR. Na zamyslenie a pochopenie napríklad Erste group spravuje klientom 79,99 čiže zaokrúhlene 80 miliárd €. Napríklad Blackrock spravuje klientom 9464 miliárd $ = po prepočte 8716 miliárd €. Čiže sú 100 x väčší ako Erste. Komu by ste Vy zverili svoje peniaze Erste alebo Blackrocku? Ja určite Blackrocku.
A teraz sa poďme pozrieť na prepočty poplatkov a výnosov etf vs. podielových fondov našich bánk. Budem prevažne kalkulovať ako sa investíciám darilo za posledné 3 roky, nakoľko Vúb neavizuje dlhší investičný horizont pri danom fonde a chcem byť maximálne transparentný a porovnávať rovnaké časové obdobie aj keď osobne mám radšej 20-30 ročné zhodnotenie alebo minimálne 10 ročný horizont.
1) Slovenská sporiteľňa Fond maximalizovaných výnosov avizuje 3,5% ročne čo je okolo 11% za posledné 3 roky. Mínus 19% daň = čistá výkonnosť za 3 roky 9%. Na stránke fondu uvádzajú náklad 1,65% avšak keď pozrieme do KIID-u – dokument kľúčové informácie pre investorov, ktorý je nadradený, zistíme, že Erste si účtuje poplatok ročný za správu fondu 1,85%.
2) Vúb Esg zodpovedné portfólio prinieslo investorom sklamanie za posledné necelé 3 roky vykázali strátu -3,33% čo je -1,35% ročne (výkonnosť od vzniku fondu 25.11.2021). Daň 0% nakoľko dosiahol strátu. Náklad si účtovali 1,57% ročne.
3) Tatrabanka Fond pre modrú planétu mal výkonnosť +3,7% čiže tiež spolu okolo 11,5% za 3 roky. Mínus 19% daň = čistá výkonnosť za 3 roky 9,3%. Tatra sa s poplatkami nemaznala a jej náklad je 2,42% ročne. Poznámka č. 1: Vysoký poplatok Vám odoberá z výnosu.
4)
UniCredit - Amundi tu som zanalyzoval 3 fondy nakoľko Amundi pri sporiacich
investičných schémach skladá portfólio z viacerých fondov.
Amundi fund solution sustainable growth (tzv. udržateľný rast) výkonnosť spolu
2,23%. V čistom po odčítaní dane 1,8%. Ďalej CRP invest – global disruptive
opportunities +0,57% (0,46% po odčítaní dane) spolu za 3 roky. Ktorý fond však
musím pochváliť, klobúk dole je Amundi funds US equity fundamental growth –
ktorý za posledné 3 roky zaznamenal rast +49,80% (40,34% po odčítaní dane) a mal
náklad 1,78% ročne.
Poznámka č. 2: Všetky tieto fondy sú podielové čiže podliehajú ešte zdaneniu 19%, jedine fond od Vúb by v podstate nemal čo zdaniť nakoľko vykázal stratu.
Ako ste si mohli všimnúť tak porovnával som hlavne fondy pre priaznivcov enviromentálneho a spoločensky zodpovedného investovania tzv. ESG a SRI. Samozrejme tieto fondy sú nie len medzi podielovými ale aj medzi etf fondami.
5) Moje riešenie – iShares MSCI World SRI UCITS etf – vykázal za posledné 3 roky výnos +9,55% ročne, poplatok má na úrovni 0,2% a 1% za správu čistá výkonnosť teda činí okolo 26% za posledné 3 roky a výnos už máte v čistom nakoľko etf sú po roku oslobodené od dane.
Aké ponaučenie si z toho vziať?
Nie je fond ako fond. 8 z 10tich portfólio managerov fondov neprekonáva trh čiže indexové etf. Jediní, ktorí ho prekonali medzi spomínanými fondami boli Francúzi (francúzska spoločnosť Amundi) a to v jednom fonde. Čiže pokiaľ chcete vyberať trebárs aj z podielových fondov tak musíte spraviť poriadnú analýzu k tomu. Vidíte sami, že napr. fond od Vúb sklamal na plnej čiare. Ďalej konkrétne fondy v článku od SLSP a Tatrabanky neprekonali etf. Dokonca výrazne zaostali 11% voči 26% uznajme je málo. Ak máte napríklad fondy od Amundi tak tam tiež treba veľmi pozorne pozrieť, že ktoré. Moja rada pre Vás: skontrolujte si svoje staré investičné účty, ak máte fondy už viacero rokov a Vaše zhodnotenie neprekonáva aspoň 7% ročne čiže skratka p.a., tak potom si to radšej dajte zanalyzovať. Ja sa takýmto analýzam venujem, viem Vám fondy zdarma zanalyzovať. Po analýze zistíme, že buď to máte dobre pochválim Vás, ak nie tak navrhnem riešenie na mieru pre Vás, tak aby ste dlhodobo ušetrili na poplatkoch a daniach. Nič neriskujete, minimálne získate nestranný odborný názor. Napíšte mi. Tak isto mi napíšte, ak ešte neinvestujete ale radi by ste a vyhovuje Vám analytický typ poradcu ako som ja. S pozdravom autor článku Ing. Jaroslav Marčák.