ODBORNÉ POCHOPENIE ETF
V tomto článku si povieme o etf o indexoch ako vznikajú, kto určuje rozdelenie firiem a štátov do indexov. Povieme si niečo o ratingových agentúrach. Aký podiel na svetovej ekonomike má Usa a aký rozvíjajúce sa trhy. A či je trh aktuálne podhodnotený alebo nadhodnotený. Zároveň upozorňujem, že článok slúži ako vzdelávaci materiál a nie je odporúčaním pre žiadnu osobu, najprv sa poraďte o investovaní s poradcom, ak svojho nemáte alebo ak sa Vám páči moja tvorba napíšte mne.

Indexy vytvárajú ratingové agentúry (RA), jedna z RA je MSCI Morgan Staley Capital International. Agentúra vymýšľa metriku a pravidlá preto ako hodnotiť jednotlivé sektory, jednotlivé štáty a jednotlivé firmy zastúpené v týchto regiónoch tak aby z nich zostrojili index do ktorého Vy skrz etf a iné fondy môžete investovať. Tzn. ak nakupujete napríklad akciové etf, Vy pohodlne jedným nákupom nakúpite viacero firiem naraz. Zloženie týchto firiem v etf sa zhoduje alebo odvíja podľa toho aké zloženie firiem má index, ktorý Vaše etf kopíruje a teda od vyskladania firiem do indexu. Príklad vyspelých krajín: Ak by napríklad jedna z krajín nevyhovovola podľa ratingovej agentúry do vyspelých štátov index firmy tejto krajiny vyradí, prípadne nahradí firmami z inej krajiny.
Rozdiel napríklad medzi FTSE a MSCI je že jeden zaradzuje Južnú Kóreu do rozvinutých čiže vyspelých trhov a druhý do rozvojových.
Poznáme vyspelé krajiny, rozvojové krajiny a tzv. frontier (border) hraničné krajiny, ktoré nespadajú ani do rozvojových krajín.
Začnem vyspelou krajinou USA nakoľko majú najvyšší podiel na svetovej ekonomike:
Tržná kapitalizácia USA je približne 60%. Posledných 10 rokov Amerika poráža zbytok sveta. Napríklad od roku 1950 do roku 1989 Usa zaostávali za zvyšok sveta o 2,5% ročne. Od roku 1968 do roku 1972 dokonca bola v záporných zhodnoteniach, zatiaľ čo medzinárodná diverzifikácia získala 3,6%. A od 2000 do 2009 – 2,5% zatiaľ čo svet dosiahol +1% ročne. Od roku 1900 spojené štáty prekonávajú zvyšok sveta v 60% prípadoch, 40% teda zvyšok sveta. Ako sami vidíme obdobie kedy má navrh USA alebo ostatný svet sa striedajú. Naopak ak si vezmemem 50 ročnicu v histórii USA boli stále v zisku.
Emerging markets zaberajú napríklad okolo 11% svetovej trhovej kapitalizácie ajkeď samozrejme ich rozloha je väčšia ako 11%. Konkrétne zaberajú cca 75% rozlohy sveta a 90% populácie (vďaka Číne a Indii).
Zaujímavý ukazovateľ, ktorý sa používa pri indexoch je P/E ratio. Áno podhodnotené firmy následne majú vyššiu návratnosť ako s vyšším P/E na druhej strane história nám ukazuje, že aj firmy s vyšším P/E naďalej rástli. Na stránke Morningstar je zverejnená štatistika či sú firmy podhodnotené alebo nadhodnotené voči férovej hodnote tzv. ukazovateľ Market Fair Value aktuálne sme +2,98% avšak štandardne trhy rastú na hodnotu približne +10% nad férovou hodnotou, čiže osobne si myslím, že trhy v aktuálnej situácii majú kam rásť, zároveň očakávame ďalšie potlačenie inflácie a postupné zníženie úrokových sadzieb, čo povedie k rastu trhov.
Záver:
Ako teda viete profitovať z trhov a zároveň ich diverzifikovať nie len do amerických firiem? Dá sa to krásne dosiahnúť nákupom kvalitných viacerých etf naviazaných na indexy. Ja osobne by som nekupoval len americký eft naviazaný na index ale viacero kvalitných etf rozvetvených do firiem z viacerých krajín. Takto ich nakupujeme s klientmi a dosahujeme krásne výsledky. V prípadne ak Vás k tomu zaujíma viac, prípadne chcete začať investovať a mať zároveň spravované a servisované portfólio napíšte mi súkromnú správu. Ing. Jaroslav Marčák